Arvo Iho Pääsukese jälgedes

Raamatukogu 1. korrusel on avatud Arvo Iho mahukas fotonäitus “Pääsukese jälgedes. 100 aastat hiljem“.

Mööduv aeg muudab meid ja maailma meie ümber iga hetkega, kuid argises eluvoolus me seda ei taju. Et muutusi näha, tuleb peatada hetk ja jäädvustada meie ümber toimuv fotole. Valguspilt säilitab maastiku, inimesed, hooned ja tööriistad, riietuse ja asjad just sellistena nagu nad pildistamise hetkel on.

Pika aja jooksul on tehtud pilte võrreldes saame aru kui suured on toimunud muutused. 100 aasta jooksul tekivad ja kaovad riigid, muutuvad majad ja maastikud...

1913. ja 1914. aasta suvel rändasid Johannes Pääsuke ja ta abiline Hannes Volter kahe kaameraga mööda Eestimaad ja jäädvustasid seda, mis nad oma teekonnal nägid. Eesti Rahva Muuseumis on tallel üle 800 suure klaasnegatiivi neilt retkedelt. Olen vaimustusega vaadanud neist tehtud suurendusi ja mul tekkis soov minna oma fotokaameraga Pääsukese jälgedes rändama täpselt 100 aastat hiljem.

Ma liikusin samades paikades, mis on näha Pääsukese piltidel. Olin õnnelik kui leidsin täpselt sama koha. Kuid ma ei piirdunud 1-2 fotoga, vaid püüdsin jäädvustada Pääsukese valitud paikkonda ja inimesi veidi laiemalt. Vahel leidsin ka Pääsukese pildil olnud inimeste kaugeid järglasi ja sugulasi. Mõnel neist oli olemas ka Pääsukese tehtud pilt.

Käisin mitu korda põhjarannikul ja Ida-Virumaal. Ühe reisi tegin Muhusse ja Saaremaale. Pildistasin mitme päeva jooksul Tartus, kuid Setumaal jäi mul käimata.

Pääsukese radadelt on mul salves ligi 1000 pildifaili. Näituste jaoks trükkisin 145 pilti, mida kavatsen näidata ennekõike neis kohtades, mis piltidel on kujutatud.

- Arvo Iho

Rakveres on vaatamiseks väljas 64 Põhja-Eestis, peamiselt Ida-Virumaal tehtud fotot, sealhulgas mõned Johannes Pääsukese originaalid. Näitus on avatud 30. juunini.

Raamatukogu tuleb koju!

Koduteenindus

Individuaalne arvutikoolitus

Koolitus

Raamatukoguhoidja loeb

Lugemispäevik

Kirjanduslik jalutuskäik Rakveres

Kirjanduslikud paigad Lääne-Virumaal