Esmaspäeval, 8. oktoobril kell 11.00 oodatakse aktiivseid eakaid Rakveres keskraamatukogu saalis toimuvasse liikluskohvikusse.

Liikluskohvikus vesteldakse üldisest liikluse olukorrast, liikluskorraldusest ja – ohutusest ning antakse praktilisi nõuandeid igapäevaseks ohutuks liiklemiseks. Lisaks näidatakse Eesti Filmiarhiivi liiklusteemalisi filme, jagatakse infomaterjali ning avatud on kohvilaud. Toimub liiklusteemaline viktoriin ning vastajad osalevad auhinnaloteriis. Samaaegselt on raamatukogu esimesel korrusel avatud näitus liikluskasvatusest läbi aegade „Ettevaatust! Näitus!“.

Eakate liikluskohvikuid on Maanteeamet korraldanud Eesti erinevates linnades juba kolm aastat ning tagasiside nendelt üritustelt on olnud alati positiivne. Osavõtjad on saanud jagada oma liiklemisega seotud muresid, suhelda teiste liiklejatega, saanud uusi mõtteid ja ideid kuidas teistega arvestavalt liigelda.

Liiklusõnnetuste statistika näitab, et eakad on liikluses riskirühmaks ja seepärast pakutakse neile võimalust saada rohkem teadmisi võimalikest ohtudest tänavatel ja nende ennetamisest.
Liikluskohvik kestab 11.00 - 12.30 ning sissepääs on tasuta. Võimaluse korral palume oma tulekust teatada e-posti aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. või telefonidel 325 8725 ja 3225970 (Lääne-Virumaa keskraamatukogu).

Liikluskohvikut korraldab Maanteeamet koostöös Politsei – ja Piirivalveameti ning Lääne-Virumaa keskraamatukoguga.

silmapaiste eakas

Lääne-Virumaa Keskraamatukogu 1. korrusel saab oktoobri lõpuni vaadata Maanteeameti rändnäitust „Ettevaatust! Näitus! Liikluskasvatusest läbi aegade“. Näitusel on eksponeeritud mitmesugused liikluskasvatuse alased õppematerjalid läbi aegade, vanimad eksponaadid pärinevad 30-ndatest aastatest Eesti Ajaloomuuseumi kogudest. 

liiklusnadalAlates 17. septembrist korraldab Maanteeamet koostöös raamatukogudega liiklusnädala, et pöörata tähelepanu ohutule liiklemisele. Saabumas on pime aeg ning ei teeks halba mõned tõed taas üle korrata. 

Nimelt saab liiklusnädalaga liitunud raamatukogus panna proovile oma liiklusteadmised ja lahendada viktoriini. Osalema on oodatud kõik huvilised olenemata east, sest Maanteeamet on pannud kokku erinevad küsimused nii väikestele lastele, suurematele lastele kui täiskasvanutele. Iga lahendaja saab ka väikese auhinna ning võimaluse võita loosiauhindu.

nutikoolitus

Rakveres, Lääne-Virumaa Keskraamatukogus 24.09.2018 kell 15:00 - 17:30

Koolitus on mõeldud kõikidele huvilistele, kes tunnevad end nutitelefoni või tahvelarvuti seltsis veel pisut ebakindlalt, kuid soovivad oma igapäevaseid toiminguid nende abil mugavamaks muuta.

Nutiakadeemia koolitustel saab tutvuda nutiseadmete kasutamise põhitõdedega. Saab teada, mis on rakendused ja andmeside, kuidas otsida nutiseadme abil internetist infot, saata e-kirja või jagada fotosid. Kõike seda õpetatakse tegema turvaliselt. Tähtsaks osaks NutiAkadeemiast on ka isikutuvastusvahendite Mobiil-ID ja Smart-ID kasutamise tutvustamine.

Koolituse kestab 2,5 tundi ja vajalik on eelregistreerimine, mida on võimalik teha SIIN.

Pane end NutiAkadeemias proovile, ja juba mõne nädala pärast julged teha nutitelefoniga pangamakseid, saata lähedastele pilte, vaadata tahvelarvutist videosid ning palju palju muud.

Tere tulemast nutikate sekka!

Varem vaid Tallinna Ülikooli Rakvere kolledži raamatukogus leidunud teavikuid on 2. oktoobrist võimalik laenutada Lääne-Virumaa Keskraamatukogust, kuhu need hoiule anti. Kõik teavikud paiknevad teemade järgi ning on leitavad elektronkataloogist Urram.

Raamatukogu 1. ja 2. korrusel saab vaadata loodusfotovõistluse „Vereta jaht“ parimaid tabamusi. Kokku on näitusele seatud 65 fotot.
19. loodusfotovõistlus „Vereta jaht“ peeti 20.-22. mail Simisalus Põhja-Kõrvemaal, osales 33 fotograafi. 2016. aasta vereta jahi saakloomaks kuulutati aasta loomaks valitud mäger. Žürii üksmeelsel otsusel valiti parimaks Ollar Kallase pilt parasjagu urust välja astuvast õieli käpaküünistega mägrast. Välja anti ka arvukalt eriauhindu.
Vereta jahti korraldavad RMK ja Overall Eesti AS, eestvedajaks Tiit Hunt.
Vereta jaht on pärisjahile sarnanev jaht, kus relvadeks fotokaamerad, laskemoonaks mälukaardid ning jahisaagiks hulgaliselt looma- ja looduspilte. Ei ühtegi pauku, ainult vaiksed kaameraklõpsud. Vereta jahi eesmärgiks on iseloomustada piltide kaudu piirkonna maastikke ja selle asukaid.
Näitus Lääne-Virumaa Keskraamatukogus on avatud oktoobri lõpuni.

lemmiktegelane

Oktoobris möödub 90 aastat „Tõe ja õiguse“ I osa ilmumisest. Seoses selle sündmusega kutsume teid osalema üleriigilisel võistlusel LUGEJATE LEMMIKTEGELANE „TÕES JA ÕIGUSES“. 

Hääletamine kestab 1.-23. oktoobrini. Rahva lemmiktegelane „Tões ja õiguses“ kuulutatakse välja 30. oktoobril pidulikul sündmusel Tallinnas Solarise Apollo raamatupoes kajastusega Vikerraadios. Peaauhind on sõit neljale Rootsi.

Võistlus saab teoks kahe Tammsaare muuseumi, Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu, Eesti Emakeeleõpetajate Seltsi ja Vikerraadio koostööna.

Mälu värskendamiseks tasub ehk köited taas läbi lugeda või üle sirvida. Tegime selle Sulle lihtsaks ja laotasime kõik viis "Tõe ja õiguse" osa raamatukogu ilukirjanduse osakonnas lauale.

HÄÄLETA SIIN!

 

Üleriigilisel EAS ettevõtlusnädalal toimub reedel, 7. oktoobril kel 11.00 Lääne-Virumaa keskraamatukogu saalis 3D printimise tutvustus, mida viib läbi MTÜ Eesti 2.0.

Eesti 2.0 eesmärgiks on inspireerida koolinoori valima tehnoloogiapõhist tulevikku, seetõttu käiakse 3D tehnoloogiat tutvustamas peamiselt koolides. Projektide abil viiakse noorteni erinevaid tehnoloogiaid ja pakutakse välja võimalusi nende rakendamiseks.

Demonstratsiooniga raamatukogus soovime 3D printimise võimalusi tutvustada ka kõigile teistele huvilistele. Kutsume kaasa mõtlema teemal, kas 3D printer võiks olla kättesaadav ka suuremates rahvaraamatukogudes, kus iga soovija saaks selle abil oma ideid teostada.

Oodatud on kõik asjahuvilised, sissepääs on vaba. Kel sügavam huvi, saab siin hea võimaluse asjatundjalt 3Dprinterite kohta otse küsida: kust neid soetada, mis teadmisi on vaja kasutamiseks ja palju muud.

Lääne-Viru maavalitsus ja Lääne-Virumaa keskraamatukogu kuulutavad välja konkursi „Lääne-Viru aasta raamatukoguhoidja 2016”. Konkursi eesmärgiks on tunnustada nii isikute kui meeskondade kategoorias maakonna raamatukoguhoidjaid, kes on aasta jooksul positiivselt mõjutanud paikkonna elu raamatukogunduse valdkonnas, maakonnas või Eesti raamatukogunduses.

Kandidaadiks võib esitada Lääne-Virumaa küla-, valla-, linna- või kooliraamatukogudes töötava isiku või meeskonna, kes on viimase aasta jooksul paistnud silma innovaatilise ja tulemusliku arendustöö või praktilise tegevusega kutsetöös, täiskasvanute või laste raamatukoguteeninduse alal.

mauri kiudsoo 71245961Sügis on ukse ees ja aeg on taas tubasteks tegevusteks. Lääne-Virumaa keskraamatukogu alustab oma kohtumisõhtuid ajalooteemaga. 28. septembril algusega kell 17.00 tuleb külla arheoloog Mauri Kiudsoo, kes räägib Varudi-Vanaküla peitleiust.

Varudi-Vanaküla peitleid on mündiaare, mille leidis 2015. aasta aprillis otsingu- ja kodulooklubi Kamerad 1268. aastal aset leidnud Rakvere lahingupaiga otsimise käigus. Koos Tallinna Ülikooli Ajaloo Instituudi ja Muinsuskaitseameti arheoloogide Mauri Kiudsoo, Nele Kangerti ja Ulla Kadakaga kaevati välja 51 Rooma pronksist münti, kolm tervet sõrmust, üks suurem rõngas ning paar ehtekatket.

Mauri Kiudsoo on eesti arheoloog ja Tallinna Ülikooli Ajaloo Instituudi numismaatikakogu hoidja. Kiudsoo, kelle üheks peamiseks uurimisvaldkonnaks on aarded ja mündiringlus, kõneleb raamatukogus Varudi-Vanaküla peitleiu numismaatilisest ja ajaloolisest väärtusest. 

 

Hector

Oktoobris alustas Lääne-Virumaa Keskraamatukogu taas lugemiskoerte hooajaga. 

Kuna huvi oli suur, jätkame sel hooajal juba kahe koeraga. See võimaldab lugemisüritusi korraldada lisaks nädalavahetustele ka nädala sees.

Sujuvamaks koostööks ja infovahetuseks palume sel hooajal enne lugema registreerimist lapsevanematel ära täita nõusoleku- ja infolehe. Lehte saab küsida raamatukogu teenindajatelt. Täpsemat infot lugemiskoerte ja uue hooaja kohta küsige e-posti aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..

arheoloogiaRändnäitus “Arheoloogilised välitööd Eestis 2015”, mida on eksponeeritud mitmel pool Eestis jõudis nüüd ka Rakveresse. Näitust saab vaadata Lääne-Virumaa keskraamatukogu 1. korrusel.
Rändnäituse näol on tegemist Eesti arheoloogide traditsioonilise ettevõtmisega, millega tahetakse igasse Eestimaa nurka jagada teavet möödunud välitööaasta tähelepanuväärsematest arheoloogilistest avastustest. Sellistel näitustel on alati olnud ka muinsuskaitselist tegevust tutvustav ja tähtsust rõhutav eesmärk.
Näitus koosneb 16 stendist, annavad ülevaate Eestimaa eri paigus toimunud arheoloogide välitööde olulisematest tulemustest ja põnevamatest leidudest alates kiviajast kuni 19. sajandini. Teiste hulgas leidub siin ka paar Lääne-Virumaaga seotud stendi: eesti suurimast mündiaardest, mis leiti möödunud aastal Uhtna lähedalt Varudi-Vanakülast ja Rakvere teatrimäe järeluuringutest.
Tallinna ülikooli arheoloogia teaduskogu juhataja Ülle Tamla koostatud näitus on Lääne-Virumaa keskraamatukogus üleval 15. oktoobrini.

Tallinna Keskraamatukogu raamatukogubuss Katarina Jee on võtnud ette paaripäevase ringsõidu, mille käigus külastatakse Järvamaad, Tartumaad, Tartut ja Lääne-Virumaad. Meie maakonnas saab raamatukogubussi näha laupäeval, 24 septembril, kus see peatub Tapa linna keskväljakul kell 10 – 11 ja Rakveres Lääne-Virumaa Keskraamatukogu ees 24. septembril kell 12-15Lääne-Virumaa Keskraamatukogu 1. korrusel on samaaegselt avatud ka kasutatud raamatute müük. 

raamatukogubussRaamatukogubussiga on oodatud tutvuma kohaliku omavalitsuse otsustajad, raamatukoguhoidjad, ajakirjanikud ja kõik teised huvilised. Sõidu eesmärk on tutvustada raamatukogubussi kui ühte võimalikku lahendust, kuidas viia raamatukoguteenus lähemale hajaasustusega piirkondades elavatele inimestele.

Lääne-Virumaa Keskraamatukogu saalis teisipäeval, 6. oktoobril kell 17.30 Marko Kalduri esitlus "4x4 ekspeditsioonid Siberisse ja Kaukaasiasse".

Alates aastast 2012 on aset leidnud arvukalt maasturiekspeditsioone Siberisse ja Kaukaasiasse. Neist põnevamad on linastunud ka ETV ekraanil sarjades "4x4. Magadan" ning "4x4. Taimõr ja Jamal".
Ekspeditsioonidel reisiblogi pidajana osalenud Marko "Kirjanik" Kaldur räägib kohtumisel Lääne-Virumaa keskraamatukogus nii ekspeditsioonidest Siberi metsikutele avarustele kui maasturireisidest Kaukaasia karmidesse mägipiirkondadesse.