haabvereLäbi aastate on raamatukogu hoidnud silma peal sellel, mis on olnud nende lugejate seas möödunud aastal populaarseimad teosed, ehk siis laenutuste TOP, nagu kaasajal armastatakse öelda.

Kuigi Lääne-Virumaa arvestab oma sünniajaks aastat 1912, kui asutati Rakvere Eesti Hariduse Seltsi raamatukogu, pärinevad andmed populaarsete laenutuste kohta alles 1920. aastate lõpust. Raamatukogu kandis siis nime Rakvere linna Jaan Poska nimeline Avalik Raamatukogu.

Väljapanekul on esindatud enim laenutatud teosed sellest perioodist kuni 2017. aastani. On aastaid, mille kohta täpsed andmed puuduvad või siis on põhjust kahelda nende tõele vastavuses. Näiteks 1950. aastatel, kui rahvaraamatukogu oli oluline ideoloogiatööriist ja töötas rangete plaanide alusel, ei julgenud raamatukoguhoidja alati täit tõde kirja panna. Esile tõsteti võimude poolt soositud nõukogude autoreid ja ateistlikku kirjandust ning ebasoosingus olid näiteks väidetavalt kerglased seiklusjutud.

16. aprillil tuleb Rakveresse NutiAkadeemia. Lääne-Virumaa Keskraamatukogu saali on oodatud kõik, kes tahaks õppida kasutama nutitelefoni ja –tahvlit või tahaks nendest rohkem teada saada.
Lisaks õpitakse tundma igapäevaseid e-teenuseid, otsima infot, tegema fotosid ja neid jagama. Kõike seda õpetatakse tegema turvaliselt. Lisaks tutvustatakse Mobiil-ID ja Smart-ID võimalusi, mis teevad lihtsamaks e-teenuste kasutamise, pangaasjade ajamise ja palju muudki.
Võta, palun, oma nutitelefon või tahvelarvuti kaasa, siis saad läbi praktiliste ülesannete kõike kaasa teha. Ootame sind ka siis, kui sa ei ole nutiseadmeid kasutanud või kasutad nutitelefoni vaid helistamiseks ja sõnumite saatmiseks.
Koolitus on tasuta, kuid selleks, et koolitaja saaks kõigiga tegeleda, ei saa grupp olla väga suur. Seega tuleks ennast koolitusele eelnevalt registreerida kas NutiAkadeemia kodulehel aadressil: http://www.nutiakadeemia.ee/nuti-koolitused/ või raamatukogu telefonil 3225971.
Nutikoolitus toimub kella 16.00 – 18.30. Kes päris algusajaks ei jõua, võib liituda ka hiljem.
Aitame sul nutiseadmete abil oma elu mugavamaks ja nutikamaks muuta!

Aprilli lõpuni saab raamatukogu 1. korrusel vaadata Mathura näitust "Olemise ring". 

Kunstniku töövahendid olid minimalistlikud: harilik pliiats, söepliiats, värvipliiats, akvarellpliiats, inktense.

Olen mõelnud sageli, et pole päris-päris lõppe ega päris-päris algusi; kui midagi ka katkeb, siis jätkub see või järgneb sellele midagi varem või hiljem ikka. Ja võib-olla on siis kogu meie olemine kokkuvõttes ring, milles voolame kaasa või tahame ujuda vastuvoolu, aga pole lõplikku lõpp-punkti, on vaid kulg. Seda olengi püüdnud mõtestada, kaasas ainult mõned
pliiatsid ja kriidipuru.

 

Ballett 2016 027 väikeLääne-Virumaa Keskraamatukogu laste- ja noorteosakonnas saab tutvuda Muusika- ja kunstikooli Kaur korraldatud Virumaa laste joonistusvõistluse „Minu ballett“ joonistuste ning maalidega. Kunstiprojekt lisab IX Jõhvi balletifestivali programmile loomingulist lennukust ja fantaasiamängu.

Näitus jääb avatuks 10. maini.

 

11. mail kell 16.00-19.00 korraldavad Eesti Õdede Liidu Lääne-Virumaa piirkondlik ühing ja AS Rakvere Haigla teabepäeva "Jalgade hooldus ja jalaravi".

  • Kuidas hooldada jalgu?
  • Mida kujutab endast jalaravi?
  • Kellele on jalaravi teenus mõeldud?
  • Abivahendid mida kasutatakse jalavaevuste leevendamiseks.

Soovijatel on võimalik teha jalalaba uuring.
Lektorid: AS Rakvere Haigla jalaraviõed Reeli Lang ja Ivika Meekler, Vaala keskuse apteegi juhataja Karmen Privoi
Teabepäev toimub raamatukogu saalis ja on tasuta!

laulanlaevataie kaanepilt28. aprillil kell 17.30 raamatukogu saalis.

Raamatu autorid on Sabine Burger, Lauri Sommer, Valdur Mikita, Eero Raun, Ly Seppel ja Kristiina Ehin. Esitlusel räägib Šveitsi fotograaf Sabine Burger. Esitlus on eesti keeles.

Hääl on inimestel nii isiklik ja iseloomustav märk. Niimoodi oli minu soov, et raamat näitaks isiklikult ja poeetiliselt, mitte teaduslikult, kuidas laulmine inimestele mõjub ja miks ta laulab. Ja seda erinevates kihtides, kas iseenda jaoks, seltsielu jaoks, rahva jaoks. Ja laulmine kui väljendusvorm, kui tavalised sõnad enam ei suuda öelda, mis hinges on. Või seal, kus laulud avavad võimaluse maagilise maailmaga või jumalaga kõneleda. Laulupeod on minu jaoks nähtav püramiiditipp, mis paistab ka välismaale, mind aga huvitas ka, kuidas inimene laulab tavalises elus, näiteks köögis, saunas, sünnipäevadel. Või kuidas koor on lauljatel nagu perekond ja peale muusikat on seltsielu ka oluline põhjus, miks keegi kooris laulab.

http://www.laulanlaevataie.ee/ 

Viru Instituut kutsub üles virulasi osa võtma uuest eluloovõistlusest “Eesti Vabariik 100. Minu elu ja armastus”.

Kirjandusmuuseum on kuulutanud välja uue 2016. aasta kogumisteema, mis on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale. Elulugude kogumise võistlusele „Minu elu ja armastus” oodatakse lugusid, mis keskenduvad nii ühiskondlikele muutustele kui ka inimeste isiklikule elule. Võistluse eestkõnelejaks on luuletaja Kristiina Ehin ning silmapaistvamad tööd avaldatakse raamatus „Eesti rahva elulood”.

Täpsem info Eesti Kirjandusmuuseumi kodulehel: http://www.kirmus.ee/est/teenused/elulood/ 

Infot saab ka Viru Instituudist: projektijuht Marge Lepik See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. ; tel 5054319.


Jukka HakanenTänavakunstifestivali Stencibility 2015 raames valmis Lääne-Viru keskraamatukogu välisseinal hiiglaslik maaling, mille autor on Turust pärit soome kunstnik Jukka Hakanen.

Üle kolme korruse ulatuva tammise rüütli maalimiseks kulus kaheksa liitrit seina- ja 18 purki aerosoolvärvi.
Maaling avati pidulikult pasunahelide saatel 24. aprillil. Publiku pilgu all andis kunstnik pildile lõpliku lihvi ja värvis viimase tammelehekese.

„Teadsin, et pilt tuleb teha raamatukoguhoonele, aga ma ehk nii palju sellele ei mõelnud, mis majas sees on. Olen esimest korda Rakveres. Sestap oli nii idee leidmine kui sobitamine päris keeruline, sest tuli tugineda sellele, mida Rakvere kohta lugeda sain.
Aga Rakveres on vana kindlus, linnal pikk ajalugu ja tammik. Iga inimene saab selle rüütli kohta oma loo välja mõelda. Vaatajate lood on alati palju huvitavamad kui need, mis minu peas pildi tegemise ajal keerlevad. Nii et lugude mõtlemise jätan pigem teistele ja üritan oma töid võimalikult vähe kommenteerida.“

intervjuu Jukka Hakaneniga, Virumaa Teataja 24.04.2015

Alo Lõhmus23. aprillil, 2015 anti Lääne-Virumaa Keskraamatukogus üle 27. Virumaa kirjandusauhind. Auhinna pälvis ajaloolane ja Maalehe ajakirjanik Alo Lõhmus raamatu "Priius, kallis anne. Elu ja surm Vabadussõja kõige raskemal ajal" eest. Raamat kõneleb Eesti Vabadussõjast vaadates seda läbi lihtsate sõdurite silmade.

Vestlust laureaadiga juhtis ajaloolane Uno Trumm, esinesid Rakvere Muusikakooli kitarriõpilased Tiit Korsari juhendamisel.

Virumaa kirjandusauhind on rahaline auhind, mille asutas 1989. aastal Virumaa Fondi Nõukogu. Auhinna esimene laureaat oli Jaan Kross teose "Wikmani poisid" eest. 1998. aastast alates korraldavad ja rahastavad auhinna väljaandmist Lääne-Viru Omavalitsuste Liit ja Ida-Virumaa Omavalitsuste Liit.

Tasakesi kalmistul edasi hiilides märkavad mehed eemal haudade vahel inimkogu, kes sõdureid nähes pikali viskub ja püüab end peita või surnut teeselda. Sõdurid käsutavad, laskevalmis püssid käes: “Maast ülesse! Käed üles!”
Oma hämmastuseks näevad soomusronglased, et ristide kõrvalt tõuseb põlvili umbes 40-aastane hästiriietatud naine. “Armu! Jätke mind ellu!” palub naine. Ta keeldub tükil ajal uskumast, et tegemist on Eesti sõduritega, kuid viimaks jutustab, et oli õhtupoolikul koos õnnetusekaaslastega toodud Palermo metsa hukkamisele. Viimasel hetkel oli ta koos mõne teise vangiga põgenema pääsenud, hingetuna surnuaiale jooksnud ning seal end haudade vahel varjanud.
“Naise jutustusest selgus meile, et tulistamine, mida õhtupoolikul kuulsime, oli tegelikult süütute linnakodanikkude kallal toimuva veretöö eemalekostvaks hääleks,” tõdeb üks sõdureist hiljem oma mälestustes. “Naise jutustust kuuldes kahjatsesime, et tegevusetult metsas viibisime. Olime kindlad, et tõelist olukorda teades oleksime võinud oma kergekuulipilduja abil kogu terroristide salga laiali peksta ja hukkamisele määratud inimesed päästa.”
Nüüd tuleb päästa vähemalt see naine.

Lääne-Virumaa aasta raamatukoguhoidja auhinda annavad välja Lääne-Viru Maavalitsus ja Lääne-Virumaa Keskraamatukogu. Auhinda antakse välja kahes osas: isiku auhind ja/või meeskonna auhind. Lääne-Virumaa aasta raamatukoguhoidja auhinna kandidaadiks võib esitada isiku ja/või meeskonna:

  • kes töötab Lääne-Virumaal küla-, valla- linna- või kooliraamatukogus, viimase aasta innovaatilise ja tulemusliku arendustöö või praktilise tegevuse eest kutsetöös, täiskasvanute või laste raamatukoguteeninduse alal.
  • kes on aasta jooksul positiivselt mõjutanud paikkonna elu raamatukogunduse valdkonnas, maakonnas või Eesti raamatukogunduses.

Auhinna määramiseks moodustatakse komisjon maavalitsuse ja LVKRK esindajatest.

Esmakordselt anti auhind välja 2011.a Sõmerus toimunud vabariiklikul maaraamatukoguhoidja päeval.