VKAVirumaa kirjandusauhinna arutelukohvik toimub 12. veebruaril kell 14.00 raamatukogu 2. korrusel. Vaatluse alla võetakse neli auhinnale kandideerivat teost: 

Vahur Afanasjev „Serafima ja Bogdan"
Eva Koff „Sinine mägi"
Rein Raud „Kell ja haamer"
Mats Traat „Valge maja".

Kuulama ja arvamust avaldama on oodatud kõik huvilised.

VIRUMAA KIRJANDUSAUHIND

kiriloomRaamatukogu 2. korrusel saab imetleda käsitöömeistrist arhitekti Anu Kotli kiriloomade näitust.

Kiriloomad on tekstiilikunstnik Anu Raua ideest sündinud eesti kindakirjadega kaunistatud käpiknukud ja mänguasjad. Kiriloomad pakuvad head võimalust ühendada mänguliste võtetega oma kudumisoskus ja Eesti traditsioonilised mustrid, arendades nii fantaasiat, värvitaju kui näputöövõtteid. 

Näitusel saab tutvuda ka kindakirjateemaliste raamatutega ning tõsisema huvi korral soetada endale kirilooma mustrileht.

Raamatukogu 1. korrusel saab jaanuarikuus vaadata Rahvusarhiivi koostatud rändnäitust "Pärisrahvast priirahvaks".

19. sajandi alguseks oli pärisorjus euroopalike ideaalide kohaselt oma aja ära elanud ja sajandi teise kümnendi alguses oli Preisi reformide eeskujul ja riiklikku survet tunnetades sunnitud pärisorjuse kaotamisele mõtlema ka Balti aadel.

Lõuna-Eestis ehk Liivimaa eesti distriktis kaotati pärisorjus 1819. aasta talurahvaseadusega. Näitus keskendubki uuele talurahvaseadusele ja pakub ajalooarhiivis leiduvate dokumentide põhjal võimaluse saada aimu pea kahesaja aasta tagusest maailmast, milles eestlane tollal elas, ning sellest, milliseid ja kui ulatuslikke muutusi seadus lähemas perspektiivis endaga kaasa tõi.

Näituse koostas Kadri Tooming.

alutaguse

Tartu rahu aastapäeval, 2. veebruaril kell 17.00 avatakse Lääne-Virumaa Keskraamatukogus näitus "Naiskodukaitse 90", mida korraldab Naiskodukaitse Viru ringkond.

Avamise jätkuks toimub vestlusõhtu vabadusvõitleja ja metsavend Ruuben Lamburiga, kes oma läbielamistest ja mälestustest pani kokku raamatu pealkirjaga "Alutaguse saaga”.

Olete oodatud!

victor guzunNäituse avamisel 7. veebruaril tervitasid külalisi Moldova suursaadik Eestis pr Inga Ionesii ja Moldova aukonsul Eestis hr Einar Vallbaum.

Endise Moldova suursaadiku Eestis Victor Guzuni fotonäitus on pühendatud iseseisva Moldova Vabariigi 25. aastapäevale ning Eesti ja Moldova diplomaatilistele suhetele. Fotod kujutavad peamiselt Eestimaa loodust.

Näitust korraldavad Moldova Suursaatkond Eestis ja Moldova aukonsul hr. Einar Vallbaum.

Fotonäitust Lääne-Virumaa keskraamatukogu 1. korrusel jääb avatuks 6. märtsini. Edasi rändab see teistesse Eesti maakondadesse.

Vt albumit SIIT

Lääne-Virumaa Keskraamatukogu saalis 13. veebruaril algusega kell 16 korraldavad Rakvere Haigla, Eesti Õdede Liit ja Rakvere Laste Tervisekeskus teabepäeva "Kas nohu on haigus"

Kaua nohu nakkab?
Nohu nakkuohtlikkus?
Kas nohu tuleks ravida?
Kuidas suhtuda kolleegi, kes põeb nohu?

Lektor: Tõnis Pruler AS Rakvere Haigla kõrva- nina- kurguarst

Peale loengut tervisenäitajate mõõtmine (veresuhkur, vererõhk).
Teabepäev on tasuta!

Peagi saab Virumaa kirjandusauhind oma väärikasse nimekirja uue, järjekorras 29. laureaadi. Tule avalda sinagi vabas juturingis mõtteid Virumaa kirjandusauhinnale kandideerivate teoste üle. Arutelukohvik toimub 13. veebruaril kell 15 raamatukogu puhketoas 4. korrusel

Arutluse all on raamatud:
Kai Aareleid „Linnade põletamine“
Ilmar Taska „Pobeda 1946“
Holger Kaints „Uinuv maa“
Andrei Hvostov „Šokolaadist prints“
Mathura „Jääminek“
Meelis Friedenthal „Inglite keel“
Mihkel Mutt „Eesti ümberlõikaja“

Ära heitu, kui pole jõudnud kõiki raamatuid läbi lugeda, arutlema ja kuulama on oodatud kõik huvilised!

alymovaIrina Alymova sündis Rakveres 1979. aastal. Peagi kolisid tema vanemad ära Ukrainasse ja seejärel Venemaale. Hiljuti, üle pikkade aastate õnnestus naisel oma sünnilinna taas külastada. Rakvere avaldas talle muljet ning äratas tundeid, mistõttu otsustas ta teha linnale väikese kingituse. Nimelt kirjutab Irina laule ja luuletusi, millest paljud on jõudnud raamatusse ja plaadile.
Raamatud ja cd-d tema lastelauludega on nüüd edastatud Lääne-Virumaa Keskraamatukogule ning on kättesaadavad igale soovijale. Mõistagi on need kõik vene keeles. 

VKAAuhinnale kandideerivad:

  • Kai Aareleidi “Linnade põletamine”, 
  • Ilmar Taska “Pobeda 1946”, 
  • Holger Kaintsi “Uinuv maa”, 
  • Andrei Hvostovi “Šokolaadist prints”, 
  • Mathura “Jääminek”, 
  • Meelis Friedenthali “Inglite keel” ja 
  • Mihkel Muti “Eesti ümberlõikaja”.

Kümneliikmelisse žürisse kuuluvad Lääne-Virumaalt Reet Tomband, Ilme Post, Riina Rohtung ja Inna Grünfeldt ning omavalitsuste liidust žürii esimehena Kadrina vallavanem Erich Petrovits.

Virumaa kirjandusauhind on rahaline auhind, mille asutas 1989. aastal Virumaa Fondi nõukogu. 1998. aastast korraldavad selle väljaandmist Lääne- ja Ida-Viru omavalitsuste liit.

Auhinna eesmärk on tunnustada eesti ajaloo ainelise väärtkirjanduse loojaid, tutvustada ja levitada väärtkirjandust.

Virumaa kirjandusauhinna esimene laureaat oli aastal 1988 Jaan Krossi romaan “Wikmani poisid”, möödunud aastal pälvis auhinna Peeter Sauter teosega “Lapsepõlvelõhn”.

23. jaanuari kell 18 toimuv "Jaanuariõhtu vene romanssi­dega" kätkeb endas nelja muusiku ühist rännakut koos tuntud vene heliloojate 19. ja 20. sajandil kirjutatud loominguga. Esitamisele tulevad Tšaikovski, Borodini, Mussorgski, Rahmaninovi, Šostakovitši ja Prokofjevi teosed.

Lauljad Elo-Maarja Miilen ja Joosep Trumm ning pianistid Anna Smirnova ja Mari Visnapuu toovad publiku ette kava, mille läbivad teemad on romantiline armastus, looduslüürika ja kodunostalgia ning mille nüansirohke vene keel ja läbitunnetatud helikeel seovad elamusterohkeks tervikuks.

9789949984923

Kolmapäeval, 11. jaanuari algusega kell 17.30 esitleb Urve Tinnuri raamatukogu saalis uut kogupereromaani „Kaks ööd mahajäetud majas".
- R. linnas alguse saanud elu keerdkäigud
- valusad pihtimused
- unistused ja lootused saatuse kaalukausil
- tõsielul põhinev sündmustik

28. Virumaa kirjandusauhinnale on nomineeritud järgmised teosed:

1. „Paul Keres: mälestusi, materjale, kirju“ koostaja Paavo Kivine

2. Tarmo Vahter „Karuks istus vangitornis…“: 1980 – aasta, mis raputas Eestit.

3. Jelena Skulskaja „Marmorluik“

4. Olavi Ruitlane „Vee peal“

5. Peeter Sauter „Lapsepõlvelõhn“

6. Mari Saat „Matused ja laulupeod“

Loe auhinnast lähemalt SIIT.

Teoste üle saab arutleda Rakvere Kirjandusklubi arutelukohvikus 15. veebruaril kell 15 raamatukogu 4. korrusel.

loodus looduse aasta foto loodusfotod 68091121Eesti Loodusmuuseumi koostatud näitus tutvustab "Looduse aasta foto" konkursi 13 aasta parimaid töid aastast 2000-2013. Fotod kujutavad peamiselt Eesti maastikke, loomi ja taimi.
Iga pildi juures on tekst selle saamisloost, mis kirjeldab, kus, kuidas ja miks foto sündis. "Eesti autorite loodusfotod on maailmatasemel. Näitus väärib ülevaatamist, et saada loodus- ja kunstielamust ning miks mitte ka innustust, et ise selle kena harrastusega tegelema hakata," sõnab fotokonkursi "Looduse aasta foto" algataja ja korraldaja Jaan Riis.
Fotosid saab näha raamatukogu 1. korrusel ja 3. korrusel lasteosakonnas (auhinnatud fotod laste- ja noortearvestuses). Näitus Lääne-Virumaa Keskraamatukogus jääb avatuks 5. veebruarini.

ihoNeljapäeval, 21. jaanuaril kell 17.30 kohtub Lääne-Virumaa keskraamatukogus huvilistega Rakvere juurtega tuntud filmirežissöör, -operaator ja fotograaf Arvo Iho. Kohtumisõhtul jutustab ta oma elust, loomingust ja vastilmunud elulooraamatust „Karu südamega mees”. 

Arvo Iho lõpetas Moskva Riikliku Filmiinstituudi 1976. aastal ning läbis seejärel praktika Andrei Tarkovski filmigrupis „Stalker“. Ta on õpetanud filmirežiid ja kaameratööd mitmetes koolides nii Eestis kui välismaal. Praegu töötab õppejõuna Balti Meedia ja Filmikoolis. 

Arvo Iho on oma tegevuse eest pälvinud mitmeid tunnustusi, ta on Valgetähe ordeni kavaler (2001), 30 rahvusvahelise preemia laureaat ja NSVL riikliku preemia laureaat (1987).

Teisipäeval 19. jaanuaril kell 18.00 Lääne-Virumaa Keskraamatukogus kontsert MINU MUUSIKA.
Esinejad Liisa-Maria Marrandi, Gerda Klemm, Džessika Teiman ja klaveriduo Maila Laidna/Tiiu Sisask.
Kavas: Mozart, Rahmaninov, Skrjabin, Saint-Saëns, Ravel

Sissepääs vaba!