Väljapanek meie raamatukogust enimlaenutatud teostest läbi aja

haabvereLäbi aastate on raamatukogu hoidnud silma peal sellel, mis on olnud nende lugejate seas möödunud aastal populaarseimad teosed, ehk siis laenutuste TOP, nagu kaasajal armastatakse öelda.

Kuigi Lääne-Virumaa arvestab oma sünniajaks aastat 1912, kui asutati Rakvere Eesti Hariduse Seltsi raamatukogu, pärinevad andmed populaarsete laenutuste kohta alles 1920. aastate lõpust. Raamatukogu kandis siis nime Rakvere linna Jaan Poska nimeline Avalik Raamatukogu.

Väljapanekul on esindatud enim laenutatud teosed sellest perioodist kuni 2017. aastani. On aastaid, mille kohta täpsed andmed puuduvad või siis on põhjust kahelda nende tõele vastavuses. Näiteks 1950. aastatel, kui rahvaraamatukogu oli oluline ideoloogiatööriist ja töötas rangete plaanide alusel, ei julgenud raamatukoguhoidja alati täit tõde kirja panna. Esile tõsteti võimude poolt soositud nõukogude autoreid ja ateistlikku kirjandust ning ebasoosingus olid näiteks väidetavalt kerglased seiklusjutud.

1990. aastatel kerkisid laenutuste etteotsa uued noored autorid: Kaur Kender, Kertu Rakke jt. Tulid ja kadusid.

Seoses arvutilaenutuse tulekuga on laenutusedetabelite selgeks tegemine muutunud automaatseks ja lihtsaks. Ei mingit oletamist, arvamist ega tundumist, mida ehk varasematel aastatel menukite väljaselgitamisel mingil määral rakendada tuli.

On mõned raamatud, mis püsivad laenutuste edetabelis aastaid. Sellele aitab mõistagi kaasa teoste käsitlemine kooliprogrammis. Teosteks, mis on püsinud esirinnas alates nende ilmumisest on A. H. Tammsaare „Tõde ja õigus“ I (1926) ja Andrus Kivirähki „Rehepapp ehk november“ (2000).

Peamiseks allikaks enimlaenutaud teoste väljaselgitamiseks on raamatukogu aastaaruanded ja hilisema perioodi kohta raamatukoguprogramm Urram.

Raamatukogu tuleb koju!

Koduteenindus

Individuaalne arvutikoolitus

Koolitus

Raamatukoguhoidja loeb

Lugemispäevik

Kirjanduslik jalutuskäik Rakveres

Kirjanduslikud paigad Lääne-Virumaal