Basset Hector ehk Heku ja tema omanik Riina Rooberg asusid raamatukogus tööle 2014. aasta sügisel. “Lugemiskoertest ei teadnud raamatukogus siis veel mitte keegi, aga ühel suvepäeval tuli Riina raamatukogu lasteosakonda ja tegi meile selgeks, kuidas ja mismoodi asjad käivad,” rääkis lasteosakonna juhataja Reet Tomband. Riina oli äsja osalenud teraapiakoerte laagris Peipsi järve ääres ning uutest teadmistest tulvil.

Selleks et Heku harjuks raamatukoguga, käis Riina temaga paar korda pikemaid tutvumisringe tegemas. Sinna, kuhu Heku lõpuks rahulikumalt magama jäi, otsustati teha lugemismaja – lasteosakonna muinasjututuppa. Ametlik töövestlus peeti raamatukogus 19. augustil 2014. aastal, siis lepiti kokku, et lugemisüritused hakkavad toimuma kaks korda kuus laupäeviti.

Esimene tutvumisõhtu Heku ja lastega toimus kolmapäeval, 24. septembril 2014. aastal. Rahvast osales üritusel palju, sest väidetavalt oli tegemist ainukese kultuuriüritusega Rakvere linnas.

Esimest korda loeti laupäeval, 27. septembril. Kahjuks osales üritusel ainult üks laps. Talle küll väga meeldis lugeda ja koeraga koos olla, aga rohkem teda enam lugema ei toodud. Alates kolmandast üritusest hakkas asi edenema. Tekkisid püsilugejad ja vabu aegu peaaegu polnudki.

Väga populaarseks osutusid Heku pildiga järjehoidjad, millel oli nimekiri raamatutest, mida lapsed võiksid lugeda. Lisaks valmis erikujundusega lugemispilet. Hooaja lõpuüritusel sai vähemalt kahel korral lugemas käinud laps kiituskirja ja koos Hekuga tehtud foto.

Teine hooaeg läks väga usinalt käima. Nõudlus aegade järele oli nii suur, et tekkisid järjekorrad. Üheskoos jõuti järeldusele, et ühest koerast ei piisa ning on vaja koeri juurde “palgata”. Raamatukogus korraldatigi spetsiaalne lugemiskoerte testimine koostöös Eesti Abi- ja Teraapiakoerte Ühinguga.

Kahjuks soovitud tulemust ei saadud, sest ükski koer polnud piisavalt valmis, et raamatukogus lastega töötada. Lisaks raamatukogus käimisele külastasid Riina Rooberg ja Heku mitut lasteaeda. Ühele koerale oli selline koormus juba natuke liiga suur.

Teine hooaeg oli eriline seetõttu, et Hekule käis lugemas ka meie kultuuriminister Indrek Saar. Täpsemalt toimus 20. oktoobril Lääne-Virumaa keskraamatukogus ettelugemispäeva üritus, mille eesmärgiks oli reklaamida lugemiskoeri, ja kõige paremini töötab ikka kuulsa inimesega seotud reklaam. Lugemisprotsess oli täpselt samasugune nagu laste puhul.

2016. aasta sügisest ehk kolmandast hooajast alates oli meil kaks koera. Hekule tulid abiks lugemiskoer Nalle ja tema omanik Angela Kungla. Tänu neile saime Hekule puhkust anda: varasema kahe nädalavahetuse asemel hakkas Heku käima raamatukogus ühel nädalavahetusel kuus. Seekordsel ettelugemispäeval luges Hekule abilinnapea Kairit Pihlak. Kuna Heku käis vähem raamatukogus, hakkasid lapsed ja vanemad uurima, miks Heku enam raamatukogus ei käi. Ühesõnaga, nõudlus Heku järele kasvas.

Hekule olid aastatega tekkinud kindlad püsilugejad, kes soovisidki ainult Hekule lugeda.

Kolme hooaja peale oli Hekul 35 lugemisüritust, mille raames käis talle lugemas 59 last. Me oleme Hekule tehtud töö eest väga tänulikud ja loodame, et ta saab vanaduspõlve rahulikult nautida ja samas ei unusta ka raamatukogu ära.

Allikas