Uued raamatud

Eugene Yelchin. Geenius laua all.
GEENIUS LAUA ALL
Draama, peresaladused ja nuhk omaenda köögis! Kuidas saab küll Jevgenist kangelane, kui tal pole isegi oma tuba? Ta ei ole sporditäht ega legendaarne balletitantsija. Ta ei ole ka ameeriklane, kellel on vabadus kanda üle mõistuse erksavärvilisi riideid ja närida Juicy Fruiti nätsu. Jevgenil on ainult pisike pliiatsijupp, vanaema laua alumine külg ja joonistused, mis võivad kõike muuta.

Eugene Yelchin (Jevgeni Jeltšin) jutustab lõbusate seikadega loo oma lapsepõlvest külma sõja aegsel Venemaal. Tulemuseks on jõuline portree poisist, kes püüab mõista oma kohta perekonnas ja esitab kogu oma nooruse küsimusi, millele ei saa vastust.

Eugene Yelchin on M. T. Andersoniga kahasse kirjutatud lasteraamatu „The Assassination of Brangwain Spurge“ (eesti k. „Atentaat Brangwain Spurge´ile“) kaasautor ja illustraator, 2018. aasta National Book Awardi finalist. Samuti on ta Newbery medaliga pärjatud raamatu „Stalini murtud nina“ („Breaking Stalin´s Nose“) autor ja illustraator. Eugene Yelchin elab oma perega Topangas, California osariigis USAs.

"Olnu võib elustuda erineval viisil. Ka taas nähtuna lapse silmade läbi, nii nagu me oleme seda kogenud Leelo Tungla „Seltsimees lapses“. Kuigi Eugene Yelchini lapsesilmad nägid detailides teistsugust ruumi, paiknesid kõik tolleaegsed nõukogude lapsed raudse eesriide taga. Nad elasid maailmas, kus kehtisid omad reeglid ning tavad. Tagantjärele paistavad need paljuski absurdsetena, kuid tol ajal moodustasid nad aegruumi, milles möödus tänaste täiskasvanute „õnnelik“ lapsepõlv."
— David Vseviov

„Eugene (Jevgeni) Yelchin meenutab haaravas, hullupööra naljakas ja traagilises mälestusteraamatus oma lapsepõlve külma sõja aegsel Venemaal. See on väga vahva lugu. Autori jutustamislaad ajas mind mitu korda laginal naerma ja tekitas eksiarvamuse, et sellest tuleb üks lõbus, võib-olla kõhedavõitu jutustus sellest, kuidas ta kunstnikuna edu saavutas ja lõpuks USA-sse kolis. Aga ei tulnud. Selle asemel hakkas mul valus. Ma polnud viimasteks peatükkideks valmis, olin jõudnud tegelastesse kiinduda, nii nagu kiindutakse palju pikemas romaanis. Soovitan kõigil lugeda; selles perekonnas on jõudu, mis mõjub tänapäeva hullumeelses maailmas väga innustavalt.“
—MSL Book Review

„Need imeliselt illustreeritud memuaarid lubavad meil piiluda mitte ainult raudse eesriide taha, vaid ka Vene balletilava sameteesriide varju ja koduse laudlina alla – kõik need ühtaegu peidavad ja näitavad kohta, kus väikesest poisist kasvab omamoodi kunstnik.“
—Angie Smits, Southern Territory Associates

„See on lõbus ja satiiriline pilt Nõukogude sotsialistlikust ühiskonnast, mille alt aimub sügavam tõde. Noored lugejad saavad väga hea ettekujutuse sellest, kuidas asi tegelikult oli.“
—Rosi Hollinbeck Blog
R. J. Palacio. Poni.
PONI
Kaheteistkümneaastane Silas ärkab keset ööd, kui ootamatult saabuvad kolm ratsanikku ja viivad kaasa ta isa. Silas on endast väljas, ehmunud ja tema juures pole kedagi peale ta sõbra Mittenwooli …, kes on juhtumisi kummitus. Kui siis üks poni ootamatult tema ukse taha tuleb, on Silasel selge, mida teha. Oma isa leidmiseks alustab ta hädaohtlikku teekonda läbi Ameerika avaruste. See retk viib ta lõpuks kokku nii oma mineviku kui ka tuleviku ja teda ümbritseva maailma hoomamatute saladustega.

R. J. Palacio jutustab südant kriipiva, aga erakordselt kauni loo armastuse jõust ja sidemetest, mis seovad meid üle kauguste ja aja. Neile, kellele meeldib raamatute „Sõjaratsu“ liigutav sügavus ja „Tõeline visadus“ ainulaadne stiil, on see teos üks neist haruldastest raamatutest igas vanuses lugejale, millel on eeldusi saada uue aja klassikaks.

„Lugeja, vaata ette. Kui avad R. J. Palacio uue romaani „Poni“, ei ole sa enam iseenda peremees. Alates esimestest lehekülgedest olin harukordse Silase lummuses, poisi, kes on ühtaegu nii nutikas kui ka vapper, kes räägib elavate ja surnutega ning kelle õlul lasub mineviku koorem, kui Poni kannab teda isa päästma. Ma loobusin söögist, joogist ja arvete maksmisest. Miski ei tundunud tähtsam kui saada teada, mis juhtub Silasega selles äärmiselt haaravas, kaunilt kirjutatud raamatus.“
Margot Livesey, kirjanik

R. J. Palacio on New York Timesi raamatumüügi edetabeli tipus olnud „Ime“ („Wonder“) autor. Raamatut on maailmas müüdud üle 12 miljoni eksemplari ja see on tõlgitud rohkem kui 50 keelde.
Bestsellerite hulka kuuluvad ka R. J. Palacio „ 365 päeva imet“ („365 Days of Wonder“), „Auggie ja mina“ („Auggie & Me“), pildiraamat „Me kõik oleme imed“ („We’re All Wonders“) ja koomiksiromaan „Valge lind“ (White Bird“), mille alusel valmib Hollywoodi kinostuudios ka film.
Palacio elab Brooklynis koos abikaasa, kahe poja ja kahe koeraga.
Lristin Kongi. Kuningas Toti ja Dorpati tulelinn.
KUNINGAS TOTI JA DORPATI TULELINN
Tartu ühes vanimas kivimajas elab üheksa-aastane poiss Lukas koos ema, isa, väikevend Thori ja krutskeid täis koerakese Luurihiga. Kui seni arvas Lukas, et nad elavad täiesti tavalises, ehk isegi kõige igavamas Eestimaa linnas, siis sel suvevaheajal muutub tema arvamus igaveseks.
Kui vanaema Aada viib poisid ühel kaunil juunikuisel lõunapoolikul vanalinna jalutuskäigule, jutustab ta neile põnevaid lugusid Tartu ajaloost. Uued teadmised kodulinnast sütitavad Lukases, kelle suurim hobi on legendide kogumine, veendumuse, et iidses Tartus elas kindlasti mõni lohe. Nii otsustab ta hakata selleks Toomemäel tõendeid koguma ja satub seeläbi koos vennaga muinasjutulisele rännakule 200 aasta tagusesse Dorpatisse, kust ei puudu tuldpurskav lohejumal, uljas tuletaltsutaja ja jääkarude maa kuningas.
Südamlikus, lustlikus ning kahtlemata harivas loos kirjeldatud ajalooseigad ja arhitektuuripärlid noppis autor Tartu Ülikooli õppejõudude Kerli Krausi, Anti Selarti ja Ain Mäesalu põhjatuna näivast teadmiste varasalvest.

Autorist:
Kristin Kongi suurimad õpetajad, julgustajad ja inspiratsiooniallikad on tema pojad Lukas ja Tristan. Vahel endalegi lapsemeelsust lubav kirjanik julgustab oma poegades seiklusjanu ja mängulisust. Ta usub, et just nõnda õpivad lapsed kõige paremini erilistes olukordades toime tulema. Suure ajaloohuvilisena soovib ta oma raamatuga lastele näidata, et ajaloost leiab seiku, mis on väljamõeldistest põnevamadki. Kirjutamise ajal soojendab Kristini varbaid tore koerapreili nimega Sofi.
Anna Llenas. Värvikoll.
VÄRVIKOLL
Värvikoll ei tea, mis temaga juhtus. Kõik ta tunded on täitsa puntras. Kas Värvikoll oskab rõõmu, kurbuse, viha, hirmu ja rahu sasipusa lahti harutada?
Me õpetame lapsi värve, kujundeid, numbreid ja tähti tundma, aga kas ka tundeid, mis meie elus nii olulist rolli mängivad?
“Värvikoll” on soe ja tark raamat, mis aitab lapsel tundeid tundma õppida. Samuti on see hea abiline - nii lapsevanemale kui ka lasteaiaõpetajale - olukorras, kus lapse tunnete sasipusa vajab lahti harutamist.
Anna Llenas on sündinud Barcelonas. Ta on lõpetanud Barcelona autonoomse ülikooli reklaaminduse ja suhtekorralduse erialal, õppinud Llotja kunsti- ja disainikoolis graafilist disaini ning illustreerimist Eina disaini- ja kunstiülikoolis. Ta on läbinud magistriõpingud Pompeu Fabra ülikoolis kunstiteraapia ja psühhosotsiaalse hariduse erialal ning töötab õpetaja ja kunstiterapeudina, keskendununa kunstile ja emotsionaalsele haridusele.
Anna on kirjutanud ja illustreerinud raamatuid, mis aitavad nii väikestel kui ka suurtel sukelduda tunnete maailma ja tema pildiraamatust „Värvikoll” on saanud selleteemaline võtmeteos. See on menuk, mis on ületanud piire ja reisinud paljudesse maailma riikidesse.
Lane Smith. Kingitus vanaemale.
KINGITUS VANAEMALE
Auhinnatud lasteraamatute autor ja illustraator Lane Smith jutustab lustaka loo väikesest jänkust, kes otsib kallile vanaemale erilist kingitust. Teekonnal kohtab ta mitmesuguseid tegelasi, kes annavad nõu, milline kingitus oleks parim. Leebe huumoriga armas lugu sobib hästi lastele ja lastelastele ette lugemiseks.
Epp Petrone. Roosi moos.
ROOSI MOOS
"KUULUTUS, KUULUTUS!"
KUULUTAS KASS.
"EI VIITSI!"
VIIKSUS KIIL.
"VAAT KUS MOOS!"
UNISTAS ROOS.

Selle raamatuga jätkub algajale lugejale mõeldud sari "Mina loen". Draama keskpunktis on seekord roos, kes soovib maitsta moosi ja moosib seetõttu erinevaid aias liikuvaid tegelasi: kiili, siili, sirtsu, kärbest, kassi ja konna. Raamatus on sõnamängu ja absurdihuumorit, aga ka õpetlik iva: jah, roosist endastki saab teha moosi. Värvilised kollaažhlikud pildid on teinud "Pildiloomaaiaga" pidaja Marko Pikkat, suurtähtedes tekst on Epp Petrone sulest.
Viivika Remmel. Tänutäht.
TÄNUTÄHT
"Tänutäht" on eelkõige üks väike heategu ja tänu kõigile neile, kes on teisi aidanud. Raamat jutustab väikesele lugejale sõprade seiklusterohkest teekonnast tähtede poole ning nende kõrgest tähelennust. Oma edu kõrval ei jäta nad märkamata ka sõpra, kes oma abivalmidusega neil seda kõike saavutada aitab. Märkame väikeseid heategusid endi ümber ja oleme tänulikud!
Kellele kingiksid sina valge Tänutähe?
Kristi Piiper. Libahundid.

LIBAHUNDID
Fred lehvitas Matule hüvastijätuks ja vaatas, kuidas sõber tõuksinina kodu poole keeras. Seejärel kinnitas ta loksuva käepideme uuesti lenksu külge ja tõukas jalaga hoo sisse. Paps kindlasti juba ootas ja ka kõht hakkas tühjaks minema. Lisaks oli homme koolipäev. Kuid just enne seda, kui ta kooli väravast välja sõitis, nägi ta hetkeks mingit tumedat kuju kõrvalhoone taha lipsamas.
Nagu teismeline olla ei oleks juba niigi raske, peab Fred pärast vanemate lahutust harjuma kahe koduga. Muutusi toob ka uus kooliaasta, aga õnneks on Fredil tema sõbrad. Üheskoos satutakse peadpööritavatesse seiklustesse ja aidatakse lahendada mõistatus – mis peitub koolimaja keldris ja kes külvab koolisööklas segadust?

Annie M. G. Schmidt. Kriimik.

KRIIMIK
Kriimik on tragi tüdrukutirts, kes elab koos ema ja isa ja koer Porikäpaga kodus, kus on väga suur vann. Suur vann kulub hädasti ära, sest Kriimik on erakordselt kergesti määrduv laps. Ja koer Porikäpaga pole lugu teps mitte parem. Tarvitseb vaid õue minna, kui juba hetk hiljem on mõlemad mustad. Vahel pole selleks tarvis õue minnagi! Õnneks lõppevad sekeldused alati hästi, viigu need Kriimikut juuksurisse, pulma, tädi sünnipäevale või kööki haigele emale suppi keetma. Ja ühel päeval saab Kriimik linnapealt isegi ordeni. Hurraa!
„Kriimik” on armastatud hollandi lastekirjaniku, „Viplala lugude” autori Annie M. G. Schmidti tuntuimaid raamatuid väikelastele. Pildid on joonistanud teine lastekirjanduse klassik, Fiep Westendorp, keda sidus autoriga pikaajaline koostöö. Tema illustreeritud on ka Annie M. G. Schmidti raamatud „Jip ja Janneke”, „Otje” ning „Pluk ja punane autokraana”.

Anne Mahler. Peeglikoletis.
PEEGLIKOLETIS
Peeglisse vaadates näeb Liisa ainult vigu. Vastu vaatab tõeline koletis! Ometigi arvavad ülejäänud inimesed teisiti...
Väikevenna silmis on ta kangelane, tädi meelest geniaalne kunstnik, ema kutsub Liisat oma haldjakeseks ja vanaisa võrdleb teda kauni lauluviisiga. Tuleb välja, et Liisas peitub natuke kõike seda ilusat – ja palju muudki!
David Roberts, Alan Macdonald. Põrsas Bertie. Tulnukad. Kuulsus!
PÕRSAS BERTIE. TULNUKADPÕRSAS BERTIE. KUULSUS

ETTEVAATUST!
Bertie vastikud kombed võivad sulle külge hakata!
Saa tuttavaks Põrsas Bertiega – nina nokkiva poisiga, kellel on VASTIKUD KOMBED!
Ta lausa pakatab tuisupäistest plaanidest ja pöörastest mõtetest, ja kui sa otsid PAHANDUSI, siis oled õiges kohas – Bertie on nendes alati kaelani sees!
Kolm hirmnaljakat lugu, peaosas maailma kõige kasimatum pahandustemagnet!

Põrsas Bertie. Kuulsus!
Eila Koivunen. Molli lahkumine.
MOLLI LAHKUMINE
Võluvate illustratsioonidega ja armastusest tulvil raamat ühest toredast kassist nimega Molli, kes tunneb kusagil hinge salasopis, et tal on peagi aeg lahkuda. Ta vantsib kohtades, mis on olnud talle olulised, et jätta hüvasti. Meenutada. Lõpuks kohtab ta Siniinglit, kes aitab ta pehmesse pilvelaeva. Lugu paneb meid meenutama kõike ilusat siin elus.
Anna Maria Tammesaar. Printsess Rasmus.
PRINTSESS RASMUS
Me kõik oleme erinevad ja erilised, Siin raamatus seiklevad esimese klassi lapsed läbi kooliaasta. Printsess Rasmus on klassikaaslastest veel natuke erinevam. See tegi eriliseks ka kõigi teiste argipäevad. Peale raamatu lugemist saad paremini aru, kui erinevad me oleme. Ja kuidas erinevustega paremini toime tulla.
Trudi Truet. Tiigripesa.
TIIGRIPESA
India ookeanis asuva saareriigi lähistel seiklevad maadeavastajad tohutus veealuses maailmas ja osalevad lõbusal robootikavõistlusel. Kuid õnnelik aeg möödub kiiresti. Ootamatult satub Cousteau’ meeskond olukorda, kus tuleb päästa üks õppejõud surmasuust.
Meeskond siseneb Cruzi ema vihjete järgi tohutusuurde hauakambrisse, mis on ehitatud ebakindlale kaljunukile. Seal seisab Cruz silmitsi tuttava vaenlasega, kes on valmis otsustavalt takistama tema kõige tähtsama ülesande täitmist: leida üles ema salakoodi puuduvad osad.
Selles elu ja surma vastasseisus on Cruz tunnistajaks suurele ohverdusele ja paljastab varjatud sõnumi, mis raputab tema maailma rohkem kui kunagi varem.
See on viies raamat kogu maailmas menukast romaanisarjast, mis on saanud inspiratsiooni National Geographicu avastajate tõelistest seiklustest.
Kirsten Boie. Suvi Sommerbys.

SUVI SOMMERBYS
Kaheteistaastase Martha ning tema väikeste vendade Matsi ja Mikkeli suvevaheaeg algab kehvasti. Nende ema satub New Yorgis õnnetusse ja isa peab kohe Ameerikasse sõitma.
Aga kes siis laste järele vaatab?
Selgub, et neil on vanaema, kes elab kusagil kaugel mere ääres. Talus, mille juurde ei vii teedki. Koos hanede, kassi, lilleaia ja marjapõõsastega. Vanaema oskab paadiga sõita ja tal on püss.
Kui alguses tundub elu tema juures ilma interneti ja nõudepesumasinata kiviaegne, siis tasahilju avastavad lapsed, et rahulik maaelu merekaldal võib olla vägagi õdus.
Kui aga neeme tipus hakkavad juhtuma lausa kriminaalsed lood, selgub lõpuks seegi, miks nad vanaemast varem midagi kuulnud ei ole.
Sellest saab Martha, Mikkeli ja Matsi kõige imelisem suvi.

Meistrisulega kirja pandud lugu on südamlik ja humoorikas ega jäta kedagi ükskõikseks.

Kirsten Boie on üks tuntumaid ja armastatumaid Saksa laste- ja noorsooraamatute autoreid. Ta on pälvinud mitu mainekat kirjandusauhinda, sealhulgas Saksa noorsookirjanduse eripreemia kogu loomingu eest.

Uudised

Juunis oli viktoriini lahendajaid 14.

Kõige rohkem punkte kogusid: Meredith Toomikas, Sander Raitšuk, Uku Oliver Nurk, Teele Parve, Mihkel Parve, Sander Otsma, Hiie Lii Kütt, Katriin Kapstas, Karmen Marie Vesiko, Kein Kose, Johann Artur Trumm, Alexandra Imbi Odette Leudet, Amelia Lehis, Rebecca Chidera Manuele

 

Teid ootab raamatukogu lasteosakonnas väike auhind!

 

Õiged vastused:

1. 2. ja 3. juulil 2022 toimub Rakveres meeste tantsupidu

...

Juba hommikul panime pannile hääled sisse, et pannkoogilõhn aitaks lastel ninad ja varbad kenasti raamatukogu poole keerata. Nüüd ongi sajad pannkoogid suud üles leidnud. Koogiootajatel ajas suu vett jooksma juba

...

Saadame lapsed koogi ja moosiga suvevaheajale raamatukogu muinasjututoas.

 

Hakkame pihta kell 11 ja muudkui küpsetame ja küpsetame.

 

● Eriliselt poputame lugemisisulisi.

● Vaatame koos „Suure pannkoogiteo“ autori Anti Saare videotervitust kõigile Eestimaa  pannkoogipäevalistele.

● Koogitegu Anti Saare raamatu ettelugemise ja koogilaulude saatel.

● Moosi mekkimise mõistatus.

...
Vaata varasemaid uudiseid
Lugemisisu programm
Nukitsa konkursi videoblogi
image

Raamatukogu on

Raamatute kodu

Raamatukogust saab koju kaasa laenutada raamatuid, ajakirju ja heliplaate.

Vaba aja veetmise koht

Siin saab pärast kooli ja muul ajal mõnusalt aega veeta. Võid mängida sõpradega, lugeda ajakirju või raamatuid, kuulata muusikat, kasutada arvutit ja mängida lauamänge.

Õppimise koht

Raamatukogu on hea koht kooli koduste ülesannete tegemiseks. Raamatukoguhoidjalt saad küsida nõu ja abi, raamatudki on käe-jala juures. Kui koolis on antud teha mõni uurimistöö, leiad siit materjali ja ka abi selle otsimiseks.

Meisterdamise koht

Tore on midagi oma kätega valmistada, seepärast pakume seda võimalust ka meie. Siin saab joonistada, teha kaarte ja palju muudki.

Tähtaja pikendamine

Tel. 3225968
laenutaja@lvkrk.ee

Raamatukogu aadress

Lai tn 7
Rakvere linn
44308

Oleme avatud

Esmaspäevast reedeni 
9.00 – 19.00
Laupäeval 
10.00  – 15.00

Telefon ja e-post

laenutus: 3225968
osakonnajuhataja: 3225966
laenutaja@lvkrk.ee

logo valge ©2016 Lääne-Virumaa Keskraamatukogu

Please publish modules in offcanvas position.