Lääne-Virumaa Keskraamatukogu kohanemisprogramm on tasuta võimalus ukrainlastel toetavas ja pingevabas keskkonnas õppida eesti keelt ja saada praktilisi oskusi ning teadmisi elust Eestis. 

Mitmekülgsed ja kaasavad tegevused aitavad sisustada vaba aega ning leida uusi tutvusi.

Keelekohvikud toimuvad esmaspäeviti kl 17-18 raamatukogus. Lastel on samal ajal võimalus mängides aega veeta lasteosakonnas.

Lisaks toimuvad eelregistreerimisega väljasõidud ja praktilised töötoad. 

Oodatud on kõik, kes eesti keele õppimist alles alustavad või veidi juba oskavad. Õppimine toimub vene keele baasil.


Программа адаптации Центральной библиотеки Ляэне-Вирумаа является бесплатной возможностью для украинцев в благоприятной и непринужденной обстановке выучить эстонский язык и получить практические навыки и знания о жизни в Эстонии.

Разносторонние и инклюзивные мероприятия помогают организовать свободное время и завести новые знакомства.
Языковые кафе проходят по понедельникам с 17 до 18 часов в библиотеке. При этом у детей будет возможность провести время, играя в детском отделе.
Кроме того, будут проводиться выездные экскурсии и практические занятия по предварительной записи.
Приглашаем всех, кто только начинает изучать эстонский язык или уже немного знает его. Обучение проводится на базе русского языка.


Програма адаптації Ляене-Віруської центральної бібліотеки – це безкоштовна можливість для українців у сприятливій та вільній обстановці вивчати естонську мову та набути практичних навичок та знань про життя в Естонії.
Різнопланові та інклюзивні заходи допоможуть заповнити дозвілля та зав’язати нові знайомства.
Мовні кафе відбуваються щопонеділка з 17 до 18 години в бібліотеці. Діти тим часом можуть проводити час, граючись в дитячому відділі.
Крім того, за попередньою реєстрацією проводяться виїзні заходи та практичні майстер-класи.
Чекаємо на всіх, хто тільки починає вивчати естонську мову або вже трохи володіє нею. Навчання проводиться на базі російської мови.

minemetsa2Alates 5. oktoobrist on Lääne-Virumaa Keskraamatukogus avatud Eesti Köitekunstnike Ühenduse poolt korraldatud köitekunstinäitus “Scripta manent VI”. Näitus on jätkuks mullu ARS Projektiruumis toimunud rahvusvahelisele näituskonkursile, kus osales 130 kunstnikku 15 riigist.

„Scripta manent“ (ladina keeles ’kirjutatu jääb’) toimub Tallinnas iga viie aasta järel. Alates esimesest näitusest 1995. aastal on huvi keskmes olnud eesti kultuuri paremiku tutvustamine. Varem köidetud tekstikogumike hulka on kuulunud luuletajate Doris Kareva ja Jaan Kaplinski looming, helilooja Veljo Tormise muusikaloengute materjalid ning valimik eesti noorte luulet ja eesti laste kirjutatud muinasjutte. 

Käesolevale näitusele on valitud 26 eesti kunstnikku, kes on köitnud Valdur Mikita tekstikogumikku „Forestonia. Estwald. Mine metsa!“, mis kajastab eestlaste mõttelaadi ja eestluse eripära. Kolmekeelne kogumik on välja antud koostöös Eesti Kirjanduse Teabekeskusega. Väljapanek pakub põnevaid kunstilisi lahendusi ja tehniliselt virtuoosseid näiteid elujõulisest köitekunstist. 

ain kytt13. oktoobril algusega kell 17. 30 saab raamatukogu saalis kohtuda kohaliku autoriga - külla tuleb ajalooliste krimipõnevike autor Ain Kütt. Autor räägib oma romaanidest ja ehk veel mõnestki kriminaalsest loost, mis seni ajaloo hämaratesse varakambritesse varjule jäänud.

Ain Kütt on hariduselt ajaloolane, aastast 2006 juhib ta RMK Sagadi mõisa muuseumi. Lugejale on ta tuntud oma Sagadi paruni kriminaallugudega "Risti soldati mõistatus"(2019) ja "Kuldse medaljoni mõistatus"(2020).

Aapo Ilves. Foto: Mats Õun21. oktoobril kell 18.00 raamatukogu saalis.

Aapo Ilves on kirjutanud tekste rohkematele raadiohittidele, koorilauludele ja ooperiaariatele, kui keegi meist ka kolme elu jooksul pähe suudaks õppida. Lisaks on ta kirjutanud dramaturgiat ja libretosid, sealhulgas Rahvusooper Estoniale ja Vanemuise teatrile, luulet, proosat, muinasjutte, teinud ajakirjandust, tõlkinud muusikalide libretosid, kirjastanud raamatuid, pidanud graafikastuudiot ja nii edasi.

Kohtumisel saab kuulda autori vahedaid bluus- ja folklaule, sekka ka võro keelt ja kurgulaulu.

9. septembril algusega kell 17 toimub raamatukogu saalis tervisealane teabepäev "Immuunsüsteem - kuidas kaitsta end viiruste eest?". Lektoriks on pereõde Ellis Kalamets. Peale loengut toimub tervisenäitajate mõõtmine
(veresuhkur, vererõhk).

Teabepäeva korraldavad Eesti Õdede Liidu Lääne-Virumaa piirkond, Rakvere Laste Tervisekeskus ja Lääne-Virumaa Keskraamatukogu. 

Teabepäev on tasuta!

serverSeoses raamatukogusüsteemi URRAM katkestusega 11.-12. septembril on raamatukogu laupäeval, 11. septembril suletud.

Sel ajal ei ole võimalik kasutada ka lugejaportaali www.lugeja.ee ning samuti ei väljastata süsteem lugejale teateid - meeldetuletusi, reserveeringuteateid jmt.

Katkestus on seotud Eesti Rahvusraamatukogus algavate rekonstrueerimistöödega ning sellest tingitud serverite kolimisest. Katkestus tuleb ulatuslik ning puudutab kõiki riigi raamatukogusid, kes kasutavad infosüsteemi URRAM. Lisaks ei tööta samal ajal RaRa digiarhiiv DIGAR, Eesti artiklid DIGAR, otsinguportaal, veebileht ning mitmed teised rahvusraamatukogu digiteenused. Kahe päeva vältel ei saa kasutada Eesti rahvusbibliograafia andmebaasi, raamatukogusõnastikku ning raamatukogu statistika andmebaasi.

Tõrkeid programmi töös võib esineda ka käivitamisjärgsel nädalal 13.-19. septembril, mistõttu palume vabandust võimalike tekkivate ebamugavuste pärast.

Ungari kirjandusõhtu21. septembril, algusega kell 17.30 toimub Rakvere Kultuurikeskuse eestvedamisel ja koostöös Ungari Kultuuri Instituudiga Ungari kirjandusõhtu. Ungari kirjandust tutvustavad tõlkija ja toimetaja Lauri Eesmaa ning Eestit külastav Ungari professor Kriszta Tóth.

Sissepääs on tasuta.

MEELESPEA

Sündmusele pääsemiseks tuleb esitada kehtiv covid tõend:

• vaktsineerimistõend, kui vaktsineerimiskuur on lõpetatud;
• COVID-19 haiguse läbi põdenu tõend;
• COVID-19 negatiivse PCR testi tulemus (mitte rohkem kui 72 tundi enne sündmusel osalemist);
• COVID-19 negatiivse antigeeni testi tulemus (mitte rohkem kui 48 tundi enne sündmusel osalemist).
Alla 18-aastastelt tõendit ei küsita.

kodukoha kompass

2. oktoobril avas Eesti Koostöö Kogu Lääne-Virumaa Keskraamatukogus rändnäituse „Kodukoha kompass“. Väikelinnades rändav näitus vaatab linnaruumi ja inimeste heaolu vahelisi seoseid ning kutsub kohalikku kogukonda väiksemate ja suuremate sekkumistega ise looma head elukeskkonda.

Näitus tõukub sel suvel ilmunud Eesti inimarengu aruandest 2019/2020 „Linnastunud ühiskonna ruumilised valikud“ ja uurib, mis teeb ühest ruumist (linnast, linnaosast, külast, tänavast, keskväljakust) meeldiva paiga, kus inimesed soovivad olla. Kuidas ruum, milles viibime, mõjutab meie tervist, heaolu ja õnnetunnet? Aga ka piirkonna majandust ja atraktiivsust?

liiklusnadalAlates 23. septembrist korraldavad Lääne-Virumaa raamatukogud koostöös Maanteeametiga taas liiklusnädala, et pimeda aja saabudes pöörata rohkem tähelepanu ohutule liiklemisele.

Nimelt saab liiklusnädalaga liitunud raamatukogudes panna proovile oma liiklusteadmised ja lahendada viktoriini. Osalema on oodatud kõik huvilised olenemata east, sest Maanteeamet on pannud kokku erinevad küsimused nii väikestele kui suurematele lastele ning täiskasvanutele. Iga lahendaja saab kingiks helkuri ning võimaluse võita loosiauhindu.

Liiklusviktoriini lahendada ja auhindu võita saab 18 raamatukogus: Lääne-Virumaa Keskraamatukogus, Viru-Nigula Valla raamatukogus (Kundas), Aseri, Viru-Nigula, Sõmeru, Uhtna, Rakke, Vinni-Pajusti, Ulvi, Muuga, Laekvere, Venevere, Vohnja, Tamsalu, Jäneda, Lehtse, Vergi ja Karepa raamatukogus.

Möödunud aastal lahendas 12 maakonna raamatukogus liiklusviktoriini kokku 641 inimest.

Lääne-Virumaa Keskraamatukogu 1. korrusel saab oktoobri lõpuni vaadata Maanteeameti rändnäitust „Ettevaatust! Näitus! Liikluskasvatusest läbi aegade“. Näitusel on eksponeeritud mitmesugused liikluskasvatuse alased õppematerjalid läbi aegade, vanimad eksponaadid pärinevad 30-ndatest aastatest Eesti Ajaloomuuseumi kogudest.